2009

Stowarzyszenie w roku 2009 zrealizowało następujące projekty i działania:

Projekt „Historia Mirosławca gęsimi piórami pisana”

Realizacja projektu odbywała się w Mirosławcu w Domu Kultury. Projekt miał na celu przybliżenie dzieciom, będącym mieszkańcami Mirosławca historii ich miasta i gminy. W ramach projektu odbyły się wycieczki do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz do wioski wikingów na wyspie Wolin. Obie wyprawy stanowiły inspiracje dla uczestników projektu do przeprowadzania kolejnych zadań, np. pisania prawdziwym gęsim piórem, które wbrew pozorom sprawiło uczestnikom najwięcej problemów. Plonem pracy dzieci i młodzieży są albumy dokumentalno – fotograficzne, dotyczące historii Mirosławca, Hanek, Piecnika, Jabłonowa i Łowicza Wałeckiego. Uczestnicy sami zbierali zdjęcia, dokumenty i informacje związane z przeszłością miasta i gminy. Prowadzone były zajęcia z tańca oraz  podstaw obsługi komputera.

Ukoronowaniem realizacji projektu było uroczyste spotkanie z sędziwymi mieszkańcami gminy na ognisku, gdzie reprezentowano dokonania młodzieży i wysłuchano wspomnień przybyłych. Wiele cennych informacji, które zostały zebrane przez uczestników projektu, zostało wykorzystane przez Gminę Mirosławiec w informatorze na temat  gminy oraz jego historii.

Zorganizowano prezentację prac wykonanych przez uczestników projektu podczas Festynu Lotniczego i Dożynek Gminnych.

[slideshow id=3]

Projekt „Wieś nasza jest- – integracja naszą szansą”

W  12 wsiach głównie w świetlicach wiejskich były organizowane zajęcia dla chętnych osób zarówno dzieci jak i dorosłych, z podziałem na następujące moduły:

- moduł edukacyjny, w którym dzieci i młodzież przekazywały osobom starszym wiedzę z zakresu informatyki, obsługi komputera, korzystania z Internetu, telefonu komórkowego, natomiast osoby starsze uczyły haftu krzyżykowego, szydełkowania, wyplatania ,,wiklinowych” koszyczków z papieru, robienia kwiatów z bibuły, ,,siano ploty”, robienie aniołków z masy solnej, czy z makaronu, czy wyplatanie wieńców dożynkowych

- moduł kulinarny- cieszył się największą popularnością, starsze osoby, przekazywały wiedzę z zakresu przygotowania potraw regionalnych, gotowały panie w różnym wieku, mężczyźni natomiast pomagali w zmywaniu naczyń i jedzeniu potraw. Pieczono ciasta, ciasteczka, mięsa, robiono kulebiaki, pierogi itp. Część środków na działania beneficjenci przeznaczyli na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, lodówek, kuchenek mikrofalowych, garnków, sztućców, mikserów, kuchenek gazowych. Każda świetlica wiejska kupiła sobie to co było jej niezbędne do zrealizowania działań.

- moduł gospodarczy – polegał  na przekazywaniu przez osoby starsze wiedzy z zakresu uprawy roślin, chowu zwierząt –co cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Oprócz, poznania życia zwierząt, dzieci miały możliwość skorzystania z jazdy konnej. W ramach projektu zagospodarowano tereny wokół świetlic, posadzono krzewy ozdobne, pomalowano ławki, przygotowano miejsca na ogniska, zakupiono piaskownice na place zabaw.

- moduł rekreacyjno-sportowy – najczęstsza forma integracji międzypokoleniowej, podczas której zorganizowano  zawody sportowe np. drużyny „dziadków z wnukami”, „babć z wnuczkami” itp. ,  w różnych dyscyplinach rekreacyjnych np. skoki w workach , turnieje ping-ponga. Piłki siatkowej, siatkówki plażowej, piłki nożnej. Dużym powodzeniem cieszyły się wiejskie festyny, ogniska itp.

We wrześniu  w Górnicy odbył się Integracyjny Festiwal Potraw ,,W poszukiwaniu potraw tradycyjnych”, który był formą integracji pomiędzy sołectwami jak też doskonałym sposobem zaprezentowania dorobku kilku miesięcy zajęć w poszczególnych świetlicach. Były to różnego rodzaju wyroby rękodzieła artystycznego wykonane w czasie zajęć. Najważniejsze tu jednak były przygotowane potrawy kulinarne, cieszyły się one ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców całej gminy. W grudniu na zakończenie projektu został zorganizowany Drugi Integracyjny Festiwal Potraw ,,Potrawy świąteczne”, który również cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie projektu została wydana książka kucharska pod nazwą „Tradycyjne Potrawy Ziemi Wałeckiej” .

Projekt „Nasza świetlica”

Obejmował swoim zakresem 3 świetlice wiejskie i w całości był dofinansowany przez Gminę Wałcz i Stowarzyszenie. Ponieważ środków finansowych starczyło jedynie na opłacenie pań animatorek świetlic, świetlice we własnym zakresie organizowały sobie zajęcia. Uczestniczyły w obu festiwalach potraw.

 

Działanie „Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania”

Zapewnienie sprawnego funkcjonowania lokalnej grupy działania, przeprowadzenie szkolenia z zakresu „Małych projektów”, promocja i informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *