Wyjazd studyjny

Wyjazd studyjny

W dniach 28 – 30.05.2015 r. Lokalna Grupa Działania Lider Wałecki zorganizowała dla 50 mieszkańców obszarów wiejskich powiatu wałeckiego wyjazd studyjny do zaprzyjaźnionej LGD Krzemienny Krąg znajdującej się na terenie województwa świętokrzyskiego. Podczas 3-dniowego pobytu, oprócz nabytej wiedzy uczestnicy wyjazdu mogli poznać najciekawsze zakątki i atrakcje Bałtowa i jego okolic m.in. JuraPark Bałtów, Zwierzyniec Bałtowski, Zaginiony Świat Dinozaurów, spływ tratwami, neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach oraz Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie wypromowane i dofinansowane dzięki środkom PROW 2007-2013.

Najciekawszym miejscem okazał się JuraPark Bałtów. Na kolorowych tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy można było znaleźć informacje dotyczące układu kontynentów czy rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat. Największą atrakcję stanowiły oczywiście rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Najwięcej emocji na trasie budził model roślinożercy jurajskiego – sejsmozaura – długości prawie 50 metrów. Uczestnicy wyjazdu studyjnego zauważyli, że rekonstrukcje gadów zostały wykonane z ogromną dbałością o zachowanie ich naturalnego wyglądu.Ścieżka kończyła się wejściem do Muzeum Jurajskiego. W trakcie zwiedzania można było odpocząć w cieniu drzew przy orzeźwiających kaskadach, oczkach wodnych, wśród bujnej roślinności.

Wyjazdy i spotkania przedstawiły zrealizowane projekty oraz pokazały umiejętności pozyskiwania zasobów w swoim środowisku. Wyjazd studyjny miał na celu pokazanie dobrych praktyk i działań, które są realizowane na terenie LGD Lider Wałecki i LGD Krzemienny Krąg, w tym celu zorganizowana została konferencja. Konferencje dotyczyły:

- Partnerstwa trójsektorowego,

- Etapy rozwoju partnerstwa,

- Ekonomii społecznej

- Partycypacji publicznej

- Questing Sieciowy produkt turystyczny

Szkolenie Lokalnych Liderów z obszaru LGD Lider Wałecki połączone z wyjazdem studyjnym członków LGD dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich w ramach Osi LEADER w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

pasek edu