Podsumowanie działań aktywizujących

W sierpniu na terenie powiatu wałeckiego odbyły się 32 działania aktywizujące zrealizowane w ramach funkcjonowania LGD Lider Wałecki. Łączny koszt, tych operacji to 22 399,91 zł. Na przeprowadzenie zajęć trzeba było napisać projekt, tym zajęli się lokalni liderzy.
Zajęcia, które odbywały się w naszych miejscowościach, to zajęcia plastyczne w świetlicach szkolnych i wiejskich zajęcia rękodzielnicze, ginące zawody, zajęcia taneczne, językowe, informatyczne, sportowe i inne. Operacje te były przeprowadzane w partnerstwie: Lokalna Grupa Działania z radami sołeckimi, stowarzyszeniami oraz grupami nieformalnymi. W ramach operacji LGD pokrywało koszty, do 700,00 zł. Zaplanowane przedsięwzięcia są zgodne z celami LSR i aktywizują społeczność wiejską poprzez zaangażowanie w przygotowanie warsztatów oraz współpracę z LGD. Realizacja, tych działań wymagała osobistego zaangażowania w ich realizację. W wielu przypadkach jest to początek drogi do zakładania stowarzyszeń i samodzielnego pozyskiwania środków.
Przykładowe działania aktywizujące jakie się odbyły z terenu gminy Wałcz:

Sołectwo Łąki ,,Dożynkowe tradycje, dożynkowe wyplatanki” – projekt polegał na nauce wyplatania wieńca dożynkowego i elementów dekoracyjnych z zebranych zbóż, ziół i kwiatów. Warsztaty były dostępne dla wszystkich chętnych mieszkańców. Wystawa wykonanych prac odbyła się podczas Dożynek Parafialnych 30 sierpnia w Łąkach.

Sołectwo Chwiram ,,Owocowy zawrót głowy, czyli warsztaty ogrodnicze i kucharskie”- projekt polegał na pogłębieniu wiedzy na temat wartości odżywczej polskich owoców. Odbyła się wycieczka do Szkółki Drzew i Krzewów w Chwiramie. Przeprowadzono tam pogadankę połączoną z pokazem uprawy drzew owocowych. Dzieci poznały cykl uprawy drzew owocowych i wzięły udział w sadzeniu, tych drzew. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystały podczas warsztatów, na których wykonały plakaty zachęcające do spożywania polskich owoców i ich przetwarzania. Dzieci przygotowały również potrawy z owoców, którymi poczęstowały zaproszonych gości.

Sołectwo Kłębowiec ,,Warsztaty aktywizujące z decoupage’u w Kłębowcu”- projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów plastycznych dla młodzieży i dorosłych. Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawowe zasady dekorowania przedmiotów metodą decoupage’u; nauczyli się kompozycji i doboru kolorów i stylów dekorowania. Samodzielne prace stały się elementem dekoracyjnym świetlicy.

Kłębowiec 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sołectwo Kłębowiec ,,Warsztaty promujące zdrowy tryb życia i kondycję fizyczną”- warsztaty prowadziła dietetyk Patrycja Sankowska, która przedstawiła zalecenia dietetyczne dotyczące zasady konstruowania zdrowego jadłospisu uwzględniającego kaloryczność poszczególnych produktów. U uczestniczek została przeprowadzona analiza składu ciała, przy użyciu specjalnej wagi. Prezentację na temat aktywności fizycznej przeprowadził trener personalny Krystian Falewicz. Zaprezentowane zostały przykładowe formy aktywności fizycznej dopasowane do wieku i indywidualnych upodobań.

Sołectwo Rudki ,,Integracyjne malowanie na szkle w Rudkach”. Zajęcia dostępne były dla chętnych osób w każdym wieku z terenu Rudek. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznania historii i techniki malowania na szkle. Każdy z uczestników wybrał sobie przedmiot do ozdabiania i malował go pod nadzorem opiekuna. Dzieci przyprowadzały rodziców i dziadków, dzięki temu uczestnicy zintegrowali się podczas zajęć. Uczestnicy warsztatów pochwalili się swoimi pracami przed obserwatorami.

zdj.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sołectwo Dobino ,,Lekko, smacznie, kolorowo”- warsztaty kulinarne- projekt zorganizowano z myślą o wszystkich miłośnikach gotowania z naciskiem na kobiety, żeby nie bały się wyjść z domu i podejmować nowych wyzwań- taka integracja kobiet. W pierwszej części warsztatów uczestnicy przygotowali lekkie i kolorowe potrawy z owoców i warzyw ze swoich ogródków. W drugiej części warsztatów uczestnicy zajęli się carvingiem- sztuką wycinania wzorów na warzywach.

Różewo – Akademia Piłkarska Gminy Wałcz ,,Poznajmy ,,Lecha” Poznań”- projekt polegał na zainteresowaniu piłką nożną najmłodszych mieszkańców Różewa i przybliżeniu im ,,sylwetki” KKS ,,Lecha” Poznań. Zajęcia były prowadzone w formie treningów na świeżym powietrzu oraz zajęć w pracowni komputerowej miejscowej szkoły- tu uczestnicy poznali historię ,,Lecha” i sylwetki zawodników. Obejrzano również wspólnie potyczkę ,,Lecha” Poznań z ,,Lechią” Gdańsk. Na zakończenie projektu każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę z logo ,,Lecha”.

Sołectwo Różewo ,,Poznajemy ,,Wspólnych” Różewo”. Celem projektu była promocja klubu piłkarskiego z Różewa, który obchodził, w tym roku 50 lat. Działania polegały na poznaniu historii klubu, wyszukiwaniu przez Internet ciekawostek na temat klubu-jedno ze zdjęć pochodzi nawet z 1965 roku. Informacje te zostały wykorzystane do stworzenia prezentacji multimedialnej. Oprócz tych działań prowadzono również zajęcia sportowe.

Sołectwo Golce ,,Plenerowy obraz lata- warsztaty plastyczne dla dzieci”. Warsztaty polegały na zorganizowaniu pleneru nad jeziorem, na którym dzieci rysowały krajobrazy Golc. Na zajęciach na świetlicy dzieci poznawały technikę pracy z decoupage, wydzieranek. Na zakończenie projektu odbył się piknik i wystawa prac plastycznych.

Sołectwo Szwecja ,,Ale numer w Szwecji”. Uczestnicy robili z gliny numery na swoje domy, oprócz cyfry na tabliczce znajdował się element graficzny, który charakteryzuje mieszkańca danego domu. Numery zostały wypalone i poszkliwione. Docelowo mają zawisnąć na domach mieszkańców Szwecji, widoczne dla turystów.
SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LZS ,,Grom” Szwecja- ,,Zdrowo, bo sportowo” . Celem projektu była organizacja festynu sportowego propagującego zdrowy tryb życia i ruch jako formę aktywnego wypoczynku. Odbyły się mecze piłki nożnej, siatkowej i zawody i konkursy ogólnorozwojowe i turniej strzelecki poprzedzony szkoleniem z obsługi karabinu paintball.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi ,,Przystań-Szwecja”-,,Szwecja w kolorze sepii”. Projekt polegał na wyszukaniu w starych domowych albumach i w Internecie. Następnie uczestnicy identyfikowali te miejsca, robili aktualną fotografię w celu porównania zmian jakie zaszły na przestrzeni lat w Szwecji. Całe działanie było poprzedzone krótkim kursem fotograficznym. Projekt zakończył się wystawą zatytułowaną ,,Szwecja w kolorze sepii” wrestauracji ,,Karmellowa” w Szwecji.

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

 

 

 

 

 

Sołectwo Ostrowiec- ,,Warsztaty ceramiczne- małe formy ceramiczne”. Celem projektu była aktywizacja i integracja dzieci i rodziców przez poznanie technik rękodzielnictwa, w tym przypadku lepienia z plastycznej gliny. Pierwszy etap polegał na ulepieniu z pomocą instruktora wybranej formy ceramicznej, w następnym etapie wypalona forma była szkliwiona. Zajęcia miały zachęcić rodziców do wspólnego i aktywnego spędzania czasu z dziećmi.

17 ostrowiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Szachrajka” –Wałcz Drugi. Projekt polegał na stworzeniu przez uczestników laleczki. Uczestnicy rysowali makiety swoich ulubionych laleczek lub zwierzątek, wykrajali wzór i z pomocą dorosłych szyli i wypychali figurki, które ozdabiano włóczkowymi włosami i guziczkami.

18 wałcz Drugi -szachrajka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sołectwo Wałcz Drugi ,,Warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży”. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować pierogi z farszem i tort, oczywiście przy wsparciu dorosłych. Dzieci nauczyły się jak zrobić farsz i ciasto do pierogów, jak upiec biszkopt i zrobić krem do tortów. Po przygotowaniu, tych potraw wszyscy uczestnicy próbowali wykonane potrawy i oceniali czyje są smaczniejsze.

19 wałcz drugi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sołectwo Gostomia ,,Rowerowe przygody i wariacje fotograficzne oraz zabawy z rękodziełem w wykonaniu dzieci”. Projekt polegał na stworzeniu warunków do zdrowego trybu życia i poprawy kondycji fizycznej, polegającej na zorganizowaniu dla uczestników wycieczek rowerowo-pieszych połączonych z plenerem fotograficznym oraz z zajęciami plastycznymi polegającymi na wykonaniu przez uczestników koszyczków z wikliny papierowej.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Brzezinek ,,Sport na wesoło”. Działanie polegało na przekonaniu do sportu dzieci i młodzieży, poznanie tajników piłki nożnej, utworzeniu drużyny piłkarskiej oraz zabicie nudy podczas wakacji.
Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinki ,,Działaj aktywnie”. Projekt polegał na zachęcaniu społeczności lokalnej do aktywnego spędzania wspólnie czasu, robieniu warsztatów artystycznych (rękodzieło, pokazy mody śmieciowej), wspólne ognisko przy piosenkach biesiadnych.
Koło Gospodyń Wiejskich Rutwica ,,Warsztaty z dekoracji stołów i potraw w Rutwicy”. Celem projektu było zaktywizowanie i zintegrowanie mieszkańców Rutwicy. Uczestnicy na warsztatach zapoznali się nowymi metodami dekoracji stołów i potraw. Zajęcia miały charakter grupowy, zdobytą wiedzę uczestnicy mogli wykorzystać w swoich domach.