„Dziś w cenie doświadczenie – aktywny senior”

W sobotę 18 maja uczestnicy projektu „Dziś w cenie doświadczenie – aktywny senior” finansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013, brali udział w przygotowanej dla nich biesiadzie, która odbyła się na Ośrodku Jeździeckim „Kołacz” w Kołatniku.

Spośród 14 miejscowości z gminy Wałcz w  spotkaniu uczestniczyło ponad 100 seniorów w wieku powyżej 60 roku życia. Otwarcia dokonał Prezes Fundacji Lider Wałecki pan Janusz Barczak, witając wszystkich zebranych gości i przedstawiając w sposób szczególny znaczenie tej właśnie grupy społecznej w naszej gminie. Po raz pierwszy w gminie Wałcz zorganizowano imprezę skierowaną przede wszystkim do tych właśnie osób. Dla nich samych spotkanie to miało charakter integracyjny z pozostałymi mieszkańcami gminy a przede wszystkim miało na celu zagospodarowanie ich wolnego czasu oraz odciągnięcie od codziennych czynności.

Do tej pory uczestnicy projektu spotykali się w swoim lokalnym środowisku, uczestnicząc w zajęciach na świetlicach wiejskich i szkołach. Z dnia na dzień coraz bliższa stawała się im informatyka oraz język angielski. Pokonywali wiele kilometrów z kijkami Nordic Walking a także udoskonalali swoje zdolności taneczne. Po dość długiej „edukacji” jak dla każdego pilnego uczenia przyszedł czas na relaks. Tak więc zorganizowana biesiada była długo wyczekiwana przez naszych seniorów.

W ciepłe, sobotnie popołudnie podczas gdy większość mieszkańców wiosek gminy Wałcz spędza czas na swoich działkach i ogrodach porządkując i odpoczywając na łonie natury. Liczna grupa mieszkańców w wieku 60+ mile spędzała swój cenny czas śpiewając i tańcząc na sali weselnej w Kołatniku. I choć z pozoru skierowanie projektu do osób starszych budzi w wyobraźni „starszych staruszków”, w ten dzień nie jedna „młoda krew” mogłaby pozazdrościć sił, wigoru oraz sprawności tym osobom. Mało tego aby umilić sobie czas każda miejscowość przygotowała swoją specjalność kulinarną, którą dzielili się z pozostałymi osobami. Osoby te włożyły w to bardzo wiele serca dzięki czemu stoły przy, których siedzieli uginały się od jedzenia, co wspomagało jeszcze bardziej dobrą zabawę. Dobrym przerywnikiem między tańcami i przyśpiewkami było zaprezentowanie przez każdą miejscowość swoich zdobytych doświadczeń, wrażeń a także ciekawych sytuacji, które miały miejsce podczas uczestniczenia w poszczególnych zajęciach. O tym ile osiągnęli nasi seniorzy mówili lokalni koordynatorzy.

Biesiadę umilały zespoły ludowe „Czeremcha” i „Chabry”, którzy dzięki swoim występom oraz wspaniałym strojom podkreśliły charakter całej imprezy. Gościem specjalnym byłą także pani Estera Naczk, która poprzez udział w projekcie oraz liczne zajęcia z seniorami w poszczególnych miejscowościach wielokrotnie ćwiczyła znane polskie piosenki oraz układy taneczne. Ich wspólnie osiągnięcia warsztatowe zaprezentowali podczas spotkania. Dodatkiem do zorganizowanego spotkania była przygotowana przez pana Pawła Suskiego, Posła na Sejm RP wystawa fotograficzna poświęcona uczestnikom projektu. Zdjęcia przedstawiały najciekawsze ujęcia podczas zajęć tanecznych. Wiele z nich w sposób szczególny ukazywały piękno osób w wieku powyżej 60 roku życia. Gościem zorganizowanego spotkania był także pan Piotr Świderski – Wójt Gminy Wałcz wraz z żoną, przy czym należy podkreślić, że  organizacja biesiady dla mieszkańców gminy nie odbyłaby się gdyby nie wsparcie Gminy Wałcz, dzięki której wkład własny przyczynił się do osiągnięcia zaplanowanych celów.