I SZKOLENIE NORDIC WALKING ZORGANIZOWANE PRZEZ FUNDACJĘ LIDER WAŁECKI

Zajęcia nordic walking, które odbyły się 16 lutego 2013 roku w hali sportowej PWSZ w Wałczu, miały charakter przede wszystkim zapoznawczy z nową dyscypliną sportu. Sportu, który mimo iż jest coraz bardziej popularny, nie przez każdego jest prawidłowo uprawiany.  A tylko prawidłowa technika marszu i właściwe użycie kijków pociąga za sobą szereg korzyści dla każdego ich użytkownika, chociażby fakt niezwykle korzystnego odciążenia stawów kończyn dolnych i kręgosłupa, poprawa wytrzymałości, siły i gibkości mięśni. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii.


Trzydziestu kursantów z terenu Gminy Wałcz w ciągu dwugodzinnych zajęć zapoznało się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z nordic walking – techniką marszu polegającą na zaangażowaniu do wysiłku jak największej partii układu ruchu poprzez zwiększone wymachy ramion, wydłużony krok oraz prawidłowe zastosowanie specjalnie zaprojektowanych kijków. Po krótkim omówieniu podstawowych zasad, przyszedł czas na praktyczne zmierzenie się z wyzwaniem. Uczestnicy kursu pod okiem instruktora opanowywali technikę pracy nóg – prawidłowe stawianie stopy, maksymalne wydłużanie kroku i pobudzanie przy tym dodatkowych partii mięśni w obręczy biodrowej, szczególnie mięśnie pośladkowe. Poza tym ćwiczyli pracę ramion – ułożenie dłoni w poszczególnych momentach wbijania kijka w ziemię i odpychania go.

„Od tego chodzenia aż bolą mnie ręce”

„Nie jest to takie łatwe, jak mi się wcześniej wydawało”

„Już nie będę  śmiała się z sąsiadki”

To tylko niektóre z opinii wypowiedzianych przez uczestników po pierwszych zajęciach szkolenia techniki nordic walking. Zajęcia, mimo zmęczenia kursantów, upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze. Przed grupą jeszcze dwa spotkania, a potem doskonalenie umiejętności prawidłowego marszu podczas regularnych treningów.

Szkolenie nordic walking jest jednym zajęć pt.: „Zdrowy senior – zdrowy duch”. W dalszej części realizacji tego działania przeprowadzimy cykl spacerów skierowanych do seniorów  z terenu gminy Wałcz. Dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013 mogliśmy zakupić 100 par kijków przeznaczonych dla naszych seniorów, którzy tak bardzo cenią sobie ruch na świeżym powietrzu. Cykl spacerów jest jednym z celów projektu „Dziś w cenie doświadczenie – aktywny senior”

 

Łukasz Rybicki – instruktor nordic walking