„Łączą nas kulinaria regionu” -Kołobrzeg

W sobotę 12 lutego beneficjenci projektu Fundacji „Lider Wałecki” realizowanego  w ramach  PO KL ,, Łączą nas kulinaria regionu”, współfinansowanego przez ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uczestniczyli w  wyjeździe do Kołobrzegu po „dobre praktyki”. Celem wyjazdu było spotkanie z lokalnymi podmiotami, które działają w zakresie produktów regionalnych i podzielą się doświadczeniami w zakresie rejestracji i korzyści płynących z zarejestrowanego produktu lokalnego.

Wspomnienia jednej z  uczestniczek:
Odwiedziliśmy  panią Elżbietę Kuczmę z Ząbrowa, która wytwarza „ogórki kołobrzeskie” będące produktem tradycyjnym zarejestrowanym i wpisanym wraz z  10 innymi produktami  na listę Produktów  Tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego. (nagrodzone „Perłą -2005″). Cechą charakterystyczną jest wykorzystanie do produkcji naturalnej wody solankowej pozyskiwanej ze źródła solankowego w Kołobrzegu. Zawartość mikroelementów w solance sprawia, że przysmak przygotowywany tradycyjnie od pokoleń ma niepowtarzalny smak. Uczestnikom , a przypomnę że są to 54 osoby z miejscowości takich jak: Golce, Rudki, Szwecja, Karsibór, Wałcz II. Kolno, Świętosław, Górnica, Witankowo, Dzikowo, Chwiram, Kłębowiec, Łąki, Dębołęka, Ostrowiec, Gostomia, Zdbice, Nakielno -  bardzo smakowały ogórki pani Elżbiety, Kobiety i nieliczni mężczyźni  byli pod wrażeniem, jak w tak skromnych warunkach można wytwarzać tak pyszne rzeczy.  Pani Elżbieta wytłumaczyła jak się rejestruje produkty tradycyjne, i  kto wie, może i u nas w niedługim czasie mieszkańcy

Golc i Szwecji zarejestrują swoje produkty. Atrakcją była również wizyta w nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej  w Charzynie,  do której zaprosiło nas miejscowe KGW – było pysznie i ciekawie.
W Kołobrzegu mieliśmy okazję posmakować wody ze źródła solankowego, którego powstanie datuje się aż na VII w n.e.  Swoją drogą to my musimy się napracować, żeby zrobić pyszne ogóreczki, a tu proszę: zalewa gotowa!
A tak w ogóle to Bałtyk o tej porze roku jest cudny…..

Już nie możemy się doczekać co tam za produkty tradycyjne są w Małopolsce…..

Aldona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *